ENGLISH

26.10.2014

AKHİSAR’DA 6.ZEYTİN ?ENLİ?İ GERÇEKLE?TİRİLDİ

12 milyon zeytin ağacı ile Türkiye’nin en fazla zeytin ağacına sahip ilçesi Akhisar’da, Zeytin Hasadı ?enliği’nin altıncısı 24-26 Ekim tarihlerinde gerçekleştirildi. Akhisar Ticaret Borsası önderliğinde Akhisar Kaymakamlığı, Akhisar Belediyesi, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası ve Akhisar Ziraat Odası’nın katkılarıyla düzenlenen 6. Zeytin Hasat ?enlikleri’nin ilk günü, ilçenin önde gelenleri ve basının katılımıyla akşam yemeği ile başladı.

10361386_820199004706762_566498005470094564_n

Akhisar 6.Zeytin hasadı ?enliği’nin açılış konuşmasını yapan Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, zeytinin mitolojik dönemlerden bu yana insanoğluna bereket getirdiğine dikkat çekti ve son yıllarda ilçedeki zeytin hasadına gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti ifade etti. Zeytinyağı tüketiminin diğer Akdeniz ülkeleri ile kıyaslandığında, hala çok düşük olduğunu vurgulayan Alhat, hasat şenlikleri gibi etkinliklerin zeytinyağı tüketimini özendirdiğine olan inancını dile getirdi.

ZEYTİN; BARI?IN VE BEREKETİN SEMBOLÜ

IMG_1401

Alper Alhat zeytinin, barışın ve bereketin en önemli sembollerinden biri olduğunu vurguladı. Alhat; “dünyada ve yakın coğrafyada barışın tesis edilmesi, hem maddi, hem manevi bereket getirmesi düşüncesi ve ümidi ile bu şenliğimizi gerçekleştiriyoruz. Amacımız Akhisar’ımızın bu ticari ve katma değer oluşturan ürününe, bu ürünün insanoğlu üzerindeki pozitif etkilerine, üreticinin problemlerine dikkat çekmek ve katkıda bulunmaktır.”

24 Ekim Cuma günü akşam yemeği ile başlayan ve 26 Ekim Pazar gününe kadar devam eden şenliklerde, Akhisarlı çiftçiler zeytin hasadı yaparken, bu şenlikler nedeniyle Akhisar’a gelen davetliler ise Akhisar’ın güzelliklerini keşfettiler.

A27W6445

Akhisar 6.Zeytin ?enliği sebebiyle, ilçede yer alan 1600 yıllık zeytin ağaçları ziyaret edildi. Yunanistan’ın Drama kasabasına bağlı Ravika Köyü’nden gelerek Akhisar’a yerleşen Keskinoğlu Ailesi’nin, 100 dönüm arazi üzerinde, bu köyün bir kopyası olarak hayata geçirdiği Ravika Köyü, davetliler tarafından büyük ilgi gördü. ?enlik programında, eski Yunan ve Roma dönemi eserlerine ev sahipliği yapan Akhisar Müzesi de yer aldı.