ENGLISH

TÜRKİYE’NİN FARK YARATAN KADINLARINA
WOMAN TO WATCH ÖDÜLLERİ VERİLDİ

 

womentowatch2013Türkiye’de ilk kez düzenlenen Woman to Watch Töreni, Türkiye’nin marka, pazarlama, reklam ve medya dünyasının en etkili kadın liderlerini belirledi.
Dünyanın en büyük pazarlama iletişimi yayını Advertising Age’in marka, pazarlama, reklam ve medya başta olmak üzere iş dünyasındaki en yaratıcı kadınları onurlandırmak ve başarılarına bir kez daha dikkat çekmek üzere 1997’den bu yana düzenlediği Women to Watch, MediaCat tarafından Türkiye’de de düzenlenmeye başlıyor. Advertising Age ile işbirliği içinde düzenlenecek ‘Women to Watch: Fark Yaratan Kadınlar’ seremonisinin ilki, hepsiburada.com’un katkılarıyla 14 Mayıs’ta gerçekleştirildi.
Farklı sektörlerden 14 başarılı kadının ödüllendirildiği gecenin sürprizi, Yaşamboyu Başarı Ödülü’ne layık görülen Betül Mardin’e ödülünü torunu Alya Dormen’in vermesi oldu. Bu özel ödül törenine; Elif Dürüst, Ertuğrul Özkök, Ayşe Kucuroğlu, Pınar Tezcan, Fatih Çekirge, Gülümsün Özkök, Tahire Demircan, Sedef İybar, Mehmet Özer, Osmantan Erkır, Defne- Başak Kocabıyıkoğlu ve Ayşe Arman gibi cemiyet hayatı ve medya dünyasının önemli isimleri katıldı.
Törende Global Liderler kategorisinde Coca-Cola’nın Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölümü Başkanı Galya Molinas, Frito Lay Türkiye Genel Müdürü Ece Aksel, Group M’in CEO’su Demet İkiler ödüle layık görüldüler. Teknoloji Liderleri kategorisinde Nokia’nın Genel Müdürü Çiçek Uyansoy onurlandırılırken, Gülse Birsel ve Nil Karaibrahimgil de Sanat Liderleri olarak ödül aldılar. Kahve Dünyası ve Koton’un kurucuları Alev Altınkılıç ve Gülden Yılmaz da Marka Yaratanlar olarak başarılarını tescillediler. Reklam dünyasının başarılı adları Y&R’nin CEO’su Arzu Ünal, Rafineri’nin Kreatif Direktörü Ayşe Bali ve TBWA/İstanbul’un Chief Creative Officer’ı İlkay Gürpınar Yaratıcı Liderler olarak belirlendi. Eti’nin Pazarlama Grup Başkan’ı ?ule ?amcı ve Vodafone’un Pazarlama İletişimi ve Kurumsal Çeşitlilik Direktörü Gizem Keçeci Pazarlama Lideri olarak seçilirken Unilever, Türkiye, Orta Asya, İran ve İsrail’in Medya Direktörü Aslı Günaydın ise Genç Lider oldu.

Woman to Watch ödülleri belirlenirken, adayların belirli bir başarısı değil, kamuoyunda yarattığı fark göz önüne alınıyor.

MediaCat Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan’ın, Advertising Age Yayın Yönetmeni Abbey Klaassen’le birlikte ev sahipliği yaptığı törende, açılış konuşmasını yapan Hanzade Doğan Boyner Türkiye ve Dünya’dan istatistikler vererek kadınların iş dünyasında edindikleri yerden bahsetti. Hanzade Doğan Boyner konuşmasını kadın konusundaki duyarlılığından ve toplumsal bir kalkınma için kadınlara yatırım yapılmasının gereğinden bahsederek bitirdi.

İşte Türkiye’nin fark yaratan kadınları…

YA?AM BOYU ONUR ÖDÜLÜ
Betûl Mardin
Sektörün idolü Betûl Mardin, Türkiye’de kimileri tarafından halkla ilişkilerin temellerini atan kişi, kimileri tarafından da halkla ilişkilerin gurusu olarak adlandırılıyor. Arnavutköy Kız Koleji’ni (bugünkü Robert Kolej) bitirdikten sonra gazeteciliğe adım atan Mardin, 40 yaşına geldiğinde Türkiye’nin ilk halkla ilişkiler uzmanı olarak çalışmaya başladı. Hayatı boyunca çeşitli başarılara imza atan Mardin, halkla ilişkileri Türkiye’ye getiren isim olarak anılıyor.

GLOBAL LİDERLER
Galya Molinas – Coca Cola / Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölümü Başkanı
Üniversiteden sonra uluslararası bir şirkette ve tüketici ürünleri sektöründe çalışmayı hedefleyen Galya Molinas, 1996 yılında Coca-Cola’ya katıldı ve istikrarlı yükselişini sürdürüyor. Molinas, Coca-Cola Türkiye’de pazarlama alanında Türkiye, Rusya, Hindistan, Ortadoğu, Adriyatik ve Balkan ülkelerinin içinde olduğu uluslararası coğrafyalarda farklı görevlerde bulunduktan sonra 2009 yılında Coca-Cola Türkiye Bölgesi Başkanı olarak Türkiye’ye geri döndü. Ocak 2012’den beri de Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölümü Başkanlığı görevinde Türkiye’nin yanı sıra Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan’dan da sorumlu.
Ece Aksel – PepsiCo Türkiye Yiyecek / Genel Müdür
Farklı ülkelerde çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönen Aksel, 2008 yılında genel müdür olarak atandığı Frito Lay Türkiye’de önemli başarılara imza attı. Geçtiğimiz yıl Lay’s’in fırınlanmış cipsini piyasaya sürerek dikkat çeken firma, Doritos Fritos kampanyasıyla büyük sükse yaptı.
Demet İkiler – GroupM / CEO
Meslekte 20’nci yılın dolduran Demet İkiler, bu süre zarfında pek çok krizi savuşturdu. Yaklaşık iki yıl önce WPP, Türkiye’deki medya ajanslarını GroupM çatısı altına almaya karar verdi ve bu yapının başına da İkiler getirildi. Ancak geçen sene Türkiye’de reyting verisinin üretilmediği dokuz ay yaşandı. Bu ‘veri karanlığı’na rağmen Demet İkiler liderliğindeki GroupM şirketleri başarılı bir yıl geçirdi.

TEKNOLOJİ LİDERLERİ
Çiçek Uyansoy – Nokia Türkiye / Genel Müdür
2011’den beri Nokia Türkiye’nin genel müdürü olan Çiçek Uyansoy, markanın tüketicinin gönlündeki yerini korumayı başarmasının yanı sıra Lumia markasıyla birlikte gerçekleştirilen Nokia relansmanındaki yönetimiyle de Nokia Türkiye adına ibreyi yukarı çevirdi.

SANAT LİDERLERİ
Gülse Birsel – Yazar / Senarist / Oyuncu
Ortalama Türk izleyicisi bir çırpıda efsane olmuş, reyting şampiyonu birçok dizi sayabilir ama bunların arasında komedi dizileri bir elin parmaklarını geçmez. Gülse Birsel o dizilerden iki tanesinin yaratıcısı. 190 bölüm, diğer bir deyişle yaklaşık 5,5 yıl ilgiyle izlenen, Türk televizyon tarihine geçen Avrupa Yakası’nın ardından 2012 başında başlayan Yalan Dünya da yarattığı buzz ile rüştünü ispatlamış durumda. Yazdığı iki dizide de oynayan Birsel, yapımların yakaladığı başarıyla reklam yaratıcılarının da radarına girdi ve gerek kendisi gerekse yarattığı karakterler birçok markanın yüzü oldu.
Nil Karaibrahimgil – Popstar / Cingıl Üreticisi
Yıllar önce bir reklam yazarıyken, Turkcell’in bir reklamında rol alarak markanın reklam yüzü haline gelen Nil Karaibrahimgil, ilerleyen yıllarda kariyerine müzikle devam etti ama reklamdan kopmadı. Hazırladığı beş albümünden de unutulmaz hitler çıkartan Karaibrahimgil, aynı anda birçok marka için birçok cingıl besteledi, yazdı veya söyledi.

YARATICI LİDERLER
Arzu Ünal – Y&R İstanbul / Ajans Başkanı
Arzu Ünal, bundan yaklaşık 10 yıl önce kritik bir eşikte duruyordu. Ajans 2. başkanı olduğu Y&R’ın kreatif direktörü ve başkanı Serdar Erener ayrılıyordu. Bir seçim yapması, onunla birlikte ayrılıp ayrılmamaya karar vermesi gerekiyordu. “Serdar’la birlikte ayrılmadım ama bazen, ‘ayrılsaydım ne olurdu’ diye düşünmekten kendimi alamıyorum” diye anlatıyor o günleri. Ünal bugün; Y&R İstanbul’un CEO’su, Young and Rubicam Avrupa Yönetim Kurulu Üyesi ve network’e yeni katılan C-Section’ın Yönetim Kurulu Başkanı.
Ayşe Bali – Rafineri / Yaratıcı Yönetmen
Türkiye’nin en büyük bağımsız ajanslarından biri olan Rafineri’nin kurucularından biri ve kreatif direktörü olan Ayşe Bali, Rafineri’nin yaratıcı performansındaki istikrarın arkasındaki en önemli isim. Geçen yılı portföylerine Yapı Kredi gibi bir müşteriyi ekleyerek kapatan Rafineri yaratıcı performansıyla dünya devlerinin de ilgisini çekmiş durumda.
İlkay Gürpınar – TBWA\İstanbul / Chief Creative Officer
TBWA\İSTANBUL’un son yıllarda yakaladığı istikrar geçen yıl tavan yaptı demek yanlış olmaz. Hem ajans portföyüne katılan yeni müşteriler hem de hayata geçirilen fikirlerin aldığı yaratıcılık ödülleri bunu ortaya koyuyor.
Bu performansın arkasındaki kilit isimlerden olan İlkay Gürpınar’ın kariyerinde geçen yıl yaşadığı gelişmeler de bunun bir işareti sayılabilir aslında. Önce chief creative officer konumuna getirilen Gürpınar, aynı zamanda TBWA\Woldwide’ın ‘The Band of Brothers’ isimli yedi kişiden oluşan global yaratıcı yönetim ekibinin de bir üyesi.

MARKA LİDERLERİ
Alev Altınkılıç – Kahve Dünyası / Kurucu
Global devlerin sahne aldığı piyasada rakipleriyle başa baş boğuşan ve kahve ile birlikte çikolatadaki uzmanlığını da mağazalarına taşıyan Kahve Dünyası, Alev Altınkılıç’ın liderliğinde 104 mağazaya ulaştı. Altınkılıç, 6 ay kadar önce Piccadilly’de Kraliyet Ailesi’ne ait bir komplekste yer alan Londra mağazası ile Türk kültürünün ikram ve konukseverliğini, bizzat yarattığı markasıyla dünyaya tanıtmak için ilk adımı attı.
Gülden Yılmaz – Koton / Kurucu
1989’da Kuzguncuk’ta bir öğretmen arkadaşıyla beraber ihraç fazlası ürünler satan bir mağaza açmasıyla başlayan kariyer yolculuğuna, bugün perakende giyim sektöründe Türkiye’nin önde gelen mağazalarından birinin, Koton’un kurucusu olarak devam ediyor. Gülden Yılmaz, öyle bir marka değeri yarattı ki, Türkiye’de perakende sektöründe ilk kez gerçekleşen güçlü bir anlaşma ile Turkven, Koton’un %50’sine ortak oldu.

PAZARLAMA LİDERLERİ
Gizem Keçeci – Vodafone Türkiye / Pazarlama İletişimi ve Kurumsal Çeşitlilik Direktörü
Gizem Keçeci’nin başarı hikâyesi, iş dünyasında belki de çok az rastladığımız bir anlayış üzerine kurulu. Sadelik ve basitlik… Vodafone’un son yıllarda yakaladığı ivmede ve yeni iletişim stratejisinin oluşturulmasında Keçeci’nin belirleyici bir rolü var. Vodafone, Keçeci direktörlüğünde üç yıldır ‘Türkiye’nin en çok tavsiye edilen operatörü’ seçiliyor.
?ule ?amlı – ETİ / Pazarlama Grup Başkanı
?ule ?amlı’nın Women to Watch’da pazarlama liderleri arasında anılması boşuna değil. Ulusal ve uluslararası büyük şirketlerde çalıştıktan sonra 2001 yılında adımını attığı Eti macerası, pazarlama departmanını şekillendirmekle başlıyor. Firmanın tüm iletişim faaliyetleri, KSS projeleri ve yeni ürünlerin lansmanları ?ule ?amlı’nın gözetiminde yürütülüyor. Öyle ki Eti çapında bir şirket için çok denebilecek sıklıkta yaşanan CEO değişimleri Eti’nin pazarlama iletişimini sekteye uğratamadı.
Aslı Günaydın – Unilever / Türkiye, Orta Asya, İran ve İsrail Medya Direktörü
Aslı Günaydın, üniversiteden mezun olduğu yıl olan 2001’de girdiği, dünyanın en büyük reklamverenlerinden biri olan Unilever’de 2010’dan beri Türkiye, 2011’de Türkiye’ye ilaveten Orta Asya, İran ve İsrail’deki medya bütçelerini yöneten medya direktörü. Günaydın’ın onayından geçen yaratıcı medya kullanımları son iki yılda birçok ödül kazandı.