ENGLISH

17-26 Kasım tarihleri arasında, Kanyon’da Bahar Korçan’ın küratörlüğü ve TEMA Vakfı ve GEO Türkiye’nin katıkıları ile, daha yaşanılabilir bir dünya için soyu tükenmekte olan nadir endemik bitkilere sahip çıkıp farkındalık yaratan “Hayata Tutunan Çiçekler” sergisi gerçekleşti..

 Yeşile ve sürdürülebilirliğe önem veren duruşu ile öne çıkan Kanyon, çevre sorunlarının çözümüne katkıda bulunacak bir projeye imza attı. “Hayata Tutunan Çiçekler” sergisi Bahar Korçan’ın küratörlüğü TEMA vakfı ve GEO Türkiye’nin desteği ile her biri bulunduğu bölge itibari ile dokunaklı hikayelere sahip 18 endemik bitkiyi farklı enstelasyonlarıyla Kanyon misafirlerine anlattı.

Hayata_Tutunan_Cicekler_Sergisi_Small_Size_ (60)

Sergiyi gezen Kanyon misafirleri www.hayatatutunanciceklerkanyonda.com web sitesi üzerinden TEMA vakfına bağışta bulunarak endemik bitkilerin korunmasına yardımcı oldu..

Hayata_Tutunan_Cicekler_Sergisi_Small_Size_ (21)

Türkiye’nin en güzel ve gösteriÅŸli Allium türü olan Allium Karamanoglui, Türk Kayagülü olarak da bilinen Aethionema turcicum, mayıs, haziran aylarında çiçeklenerek baharı getiren Alyssum Artvinense, mitolojik hikayelere konu olan Asperula Sintenisi, ismini Fransız ressamı Claude Aubriet’ten alan Aubrieta Olympica, sahlep yapımında kullanılan, karların altından çıkan mevsimin ilk çiÄŸdemlerinden Crocus pestalozzae, Likya salebi olarak bilinen ve dünyada sadece Antalya’nın KaÅŸ ilçesinde bulunan Ophrys Lycia ve Tez Lale olarak da bilinen Tulipa praecox gibi soyu tükenmekte olan nadir endemik bitkilerin Bahar Korçan’ın tasarımları ile geri dönüşümlü maddeden yapılmış heykelleri Kanyon misafirlerinin beÄŸenisine sunuldu.