ENGLISH

EATALY AYVALIK’I AĞIRLIYOR!

04-07 Haziran tarihleri arasında Eataly’de Ayvalık rüzgarı esti!
Ayvalık mutfağının birbirinden lezzetli doğal tatları ve Ayvalık kültürünün en özel değerleri dört gün boyunca Eataly misafirleri ile buluştu.

Lezzet arayanların buluşma merkezi Eataly İstanbul, bulunduğu tüm ülkelerde yöresel kültür ve mutfağı desteklediği gibi Türkiye’nin de yöresel lezzetlerini desteklemeye devam ediyor. İlk olarak Antep mutfağını ağırlayan Eataly, 04-07 Haziran tarihleri arasında Ayvalık mutfağını Eataly İstanbul’da ziyaretçileriyle buluşturdu!

IMG_2144

Cunda’nın en sevilen mekanlarından Ayna Cunda ve Eataly şeflerinin birlikte hazırladığı Ayvalık yöresinin tadına doyulmaz, en sevilen yemekleri Eataly ziyaretçilerinin beğenisine sunuldu. Yaban semizotu, börülce salatası, lorlu kabak çiçeği dolması, enginarlı basma, ada köftesi, sardalya yaprak sarma gibi Ayvalık yemekleri ile Ege ziyafeti yaşanırken lor tatlısı ve sakızlı muhallebi ile ağızlar tatlandırdı.

Ayvalık denince akla gelen ilk ürün olan zeytin ve zeytinyağı da etkinlik boyunca en özel çeşitleri ile Eataly’de. Kürşat’ın leziz zeytinyağları ve özel zeytin çeşitleri Eataly zeytinağacının altında misafirlerle buluştu. Ayvalık Günleri’ne özel zeytinyağı tadım eğitim seanslarında Ayvalık zeytinyağına dair bütün bilgiler paylaşıldı.
Peynir reyonunda bölgenin en özel peynirlerinden izmir tulumu, koyun kelle, çörekotlu ve cevizli kelle peynirleri ile birlikte Ayvalık’ın özel lor peyniri satışta. Eataly fırınında pişecek sakızlı kurabiyeler, ve sakızlı Türk kahvesi ile misafiler kendilerini Ege kıyılarında hissetti.
Ayvalık’ın geleneksel lezzetlerinin yanı sıra Atölye Patika’nın katkılarıyla yöreye ait sabun, seramik ve ahşap ürünler Eataly içerisinde oluşturulan özel standlarda satışa sunuldu. Yöreye özel fotoğraflardan oluşan Eski Ayvalık Fotoğrafları Sergisi de etkinlik boyunca Eataly’deydi..