ENGLISH

DÜNYANIN ENERJİ PATRONLARI, İSTANBUL’DA BULUŞTU

Atlantic Council’in 15-16 Kasım tarihlerinde İstanbul’da düzenlediği Enerji ve Ekonomi Zirvesi’ne, dünyada sektöre yön veren 350 üst düzey yönetici, bölge ülkelerinden ve tüm dünyadan 25 bakan, Türkiye’den de 5 bakan katıldı.  

İstanbul Enerji ve Ekonomi Zirvesi’ne, ABD Enerji Bakanı Yardımcısı Daniel Poneman, ABD Dışişleri Bakanı Özel temsilcisi Carlos Pascual, Almanya Başbakan Yardımcısı, aynı zamanda Ekonomi, Enerji ve Teknoloji Bakanı olan Philipp Rösler, Irak Kürdistan Bölgesi Tabii Kaynaklar Bakanı Aşti Hawrami, Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı Muhammed Bin Dhaen Al Hamli, ABD eski Milli Güvenlik Başdanışmanı Zbigniew Brzezinki ve Uluslararası Enerji Ajansı Baş Ekonomisti Fatih Birol olmak üzere, daha pek çok devlet adamı ve uzman katıldı.

Zirve’de Türkiye’den de Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım ile Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’ın da dahil olduğu bir çok üst düzey politikacı konuşmacı olarak yer aldı.

İstanbul 15-16 Kasım’da, iki gün boyunca dünyada enerji ve ekonomi politikalarına yön veren 350’yi aşkın ismi ağırladı; dünya enerjisinin nabzı İstanbul’da attı.

Atlantic Council’in Avrasya Direktörü ve ABD Ankara eski Büyükelçisi Ross Wilson, İstanbul’da gerçekleşen zirveye olan uluslararası ilgiyi Türkiye’nin son 10 yılda gerçekleştirdiği hızlı ekonomik büyüme ve coğrafi konumunun verdiği avantaja bağladı “Zirveye gösterilen ilgi, lokasyon olarak İstanbul’u belirlememizin ne kadar doğru olduğunu bir kez daha kanıtladı. Geçtiğimiz yıllarda bölgesel bir forum şeklinde düzenlediğimiz buluşmanın adını da, ‘Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi’ olarak değiştirdik. Çok kısa bir zamanda dünyanın en önemli enerji ve ekonomi uzmanları, devlet başkanları, başbakanlar ve bakanlar zirvemize katılmaya başladı” dedi.

 

Atlantik Konseyi İstanbul Ofisinin yöneticisi ve aynı zamanda zirvenin Direktörü Orhan Taner de İstanbul’u çok yakın bir gelecekte bölgenin enerji merkezi olarak gördüklerini belirterek, “İstanbul, gerek coğrafi konumu, gerekse ulaşım kolaylığı ile tüm Avrupa, Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetleri kapsayan bölgenin enerji aktarım ağı haline gelecek. Arkasından diğer sektörler enerjiyi takip edecek ve İstanbul’u finans merkezi haline getirecekler” dedi.

Dünyanın ekonomi ve enerji gündemini belirleyen zirvede, enerji hakkındaki yeni gelişmeler ve fırsatların yanı sıra, enerji ekonomisi de etraflıca ele alındı.

Katılımcı profilleri

Zbigniew Brzezinski

Polonya asıllı Brzeziński, 1977-1981 tarihleri arasında Başkan Jimmy Carter’ın döneminde, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak çalıştı. Dünyanın en önemli siyaset uzmanı, jeostratejist ve hükümet sözcülerinden biridir.

Bu dönemde, ABD-Çin ilişkilerinin normalleştirilmesi ve Camp David Antlaşmaları için büyük gayret gösterdi.

Halen pek çok kurul ve konsey üyeliklerinde bulunmaktadır. ABD Hükümeti için çalıştığı dönemde, Çin, Afganistan, İran, Kafkasya, Ortadoğu gibi dünyanın enerji kaynaklarının yer aldığı ülke ve bölgeler konusunda uzmanlaştı. Günümüzde enerji sektörünün en önemli adlarından biri kabul edilmektedir.

Stephen Hadley

Başkan George Bush döneminde, Ulusal Güvenlik İşleri’nde, Ulusal Güvenlik Danışmanı sıfatıyla görev yaptı. Hadley, Cornell Üniversitesi’ni bitirdikten sonra Yale’den Hukuk doktorası aldı.

2005 yılında, Condoleeza Rice’in onayı ile, kendisinin yerine Milli Güvenlik Danışmanı olarak atandı. Halen, Washington’da ABD Barış Enstitüsü’nde, uluslar arası ilişkiler kıdemli danışmanıdır.

Kariyeri boyunca, Başkan Gerald Ford, Ronald Reagan ve George Bush’a, özellikle savunma ve güvenlik alanlarında önemli hizmetlerde bulunmuştur.

Fatih Birol

Uluslararası Enerji Ajansı Baş Ekonomisti Fatih Birol Ankara doğumludur. Uluslararası Enerji Ajansı, her yıl küresel enerji pazarlarının dikkatle izlediği ve stratejik analizlerin yer aldığı “Dünya Enerji Görünüm Raporu” yayınlamaktadır.

Aynı zamanda, Energy Business Cuncil’in kurucusu ve yönetim kurulu başkanıdır. Dünya Ekonomik Forum’da Enerji Danışmanlığı Kurulu üyesidir. Sürdürülebilir enerji konusunda çalışmalar yapmaktadır. Enerji konusundaki çalışmalarıyla pek çok ödül almıştır.  Ayrıca, sık sık enerji konusunda konferanslar vermektedir.

Atlantic Council (Atlantik Konseyi)

Atlantic Council, 21. yüzyılın uluslararası arenadaki sorunların aşılmasında, Atlantik Topluluğu’nun merkezi rolünü temel alarak, 1962 yılında kurulmuştur. Washington DC merkezli, tarafsız bir düşünce kuruluşu olan Atlantic Counsil, 50 yıldır transatlantik işbirlikleri konularında seçkin çalışmalar sürdürmektedir. Kuruluş vizyonu ve transatlantik liderliğe dayalı tecrübesini, mali istikrarsızlıklardan enerji güvenliğine kadar pek çok farklı alanda yürüttüğü küresel çalışmalara aktaran Konsey, faaliyetlerini 9 farklı program ve merkez üzerinden sürdürmektedir.